Русија ќе ја преиспита соработката со Гутереш ако тој ги истражува дроновите во Украина

Русија во средата соопшти дека ќе ја преиспита соработката со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, доколку тој испрати експерти во Украина да ги проверат беспилотните летала за кои западните сили велат дека се направени во Иран, а дека Москва ги користи прекршувајќи ја резолуцијата на ОН.

Фото: ЕПА

Говорејќи по состанокот зад затворени врати на Советот за безбедност на ОН за употребата на беспилотни летала од страна на Москва, заменик-амбасадорот на Русија во ОН Дмитриј Полјански ги повика Гутереш и неговиот персонал „да се воздржат од вклучување во каква било нелегитимна истрага“.

„Во спротивно, ќе мораме да ја преиспитаме нашата соработка со нив, што тешко дека е во нечиј интерес. Не сакаме да го направиме тоа, но нема да имаме друг избор“, им рече тој на новинарите.

Полјански не го образложи тврдењето, вели Ројтерс.

Советот за безбедност по барање на Соединетите Држави, Франција и Велика Британија се состана поради руската употреба на беспилотни летала во Украина. Трите земји тврдат дека беспилотните летала се иранско производство и дека ги користи Москва, што е прекршување на резолуцијата од 2015 година со која се прифаќа иранскиот нуклеарен договор.

Техеран негира дека ѝ дал дронови на Москва, а Русија негира дека нејзините сили користеле ирански беспилотни летала за да ја нападнат Украина.

„Иран има обврски да не го извезува ова оружје“, објави на Твитер заменик-амбасадорот на Велика Британија во ОН Џејмс Кариуки по средбата. „Како членка на ОН, Иран има одговорност да не ја поддржува руската агресивна војна“.

Украина оваа недела покани експерти на ОН да истражат некои од соборените беспилотни летала. Гутереш двапати годишно известува до Советот за безбедност - традиционално во јуни и декември - за спроведувањето на резолуцијата од 2015 година. Секоја процена за беспилотните летала во Украина најверојатно ќе биде вклучена во тој извештај.

„Како прашање на принцип, ние секогаш сме подготвени да ги испитаме сите информации и да ги анализираме сите информации што ни ги носат земјите-членки“, рече во средата портпаролот на ОН Стефан Дужарик.

Договорот за житото

Иран и Русија тврдат дека Гутереш нема право да испрати експерти во Украина за да ги проверат беспилотните летала.

Во писмото до Гутереш во средата, иранскиот амбасадор во ОН Амир Саид Иравани рече дека поканата на Украина до експертите на ОН „нема никаква правна основа“ и го повика Гутереш „да спречи каква било злоупотреба“ на резолуцијата и на претставници на ОН за прашања поврзани со војната во Украина.

Францускиот амбасадор во ОН Николас де Ривиер рече дека Гутереш има „јасно право двапати годишно да известува за сите овие работи и да прави технички проценки, така што мислам дека секретаријатот на ОН ќе мора да оди и дека ќе оди“.

Според резолуцијата од 2015 година, ембаргото за конвенционално оружје на Иран беше во сила до октомври 2020 година.

Но Украина и западните сили тврдат дека резолуцијата сè уште вклучува ограничувања на ракетите и поврзаните технологии до октомври 2023 година и дека може да ги опфати извозот и купувањето напредни воени системи како што се беспилотните летала.

Советот за безбедност на ОН не може да преземе никакви суштински мерки во врска со војната во Украина, бидејќи Русија има право на вето на 15-членото тело, заедно со Кина, САД, Франција и Велика Британија.

Дужарик одби да ги коментира забелешките на Полјански.

Гутереш и високи функционери на ОН преговараат со Русија за продолжување и проширување на договорот од 22 јули со кој се обнови украинскиот извоз на жито и вештачко ѓубриво од Црно Море. Договорот би можел да истече следниот месец доколку не се постигне спогодба.

Полјански рече дека не е оптимист во однос на обновувањето бидејќи рускиот извоз на жито и ѓубрива е попречен. Но на прашањето дали руската соработка за договорот за жито во Црно Море може да биде загрозена ако Гутереш испрати експерти во Украина да ги разгледаат беспилотните летала, Полјански рече: „Досега не гледам директна врска“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе