Од космодромот Бајконур во Казахстан

Русија ја лансираше ракетата Сојуз: доставување храна, гориво и опрема на ИСС (ВИДЕО)

Русија денес успешно ја лансираше ракетата Сојуз која на Меѓународната вселенска станица (ИСС) треба да достави храна, гориво и опрема, соопшти руската вселенска агенција Роскосмос.

EPA-EFE

Сојуз 2.1, со карго капсулата Прогрес МС-17, беше лансирана во 23:27 по Гринич од космодромот Бајконур во Казахстан.

Пристигнувањето на ракетата на ИСС се очекува во петок во 4:02 по Гринич.

На Меѓународната вселенска станица треба да пристигнат гориво, вода за пиење, кислород и повеќе од 1.500 килограми опрема и материјали.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе