Русија им забрани влез во земјата на Марк Закерберг и Камала Харис

Москва денес го прошири списокот на лица на кои им е забранет влезот во Русија. Тоа е одговор на санкциите на Западот, во рамки на кои на бројни руски функционери им се забранува влез во западните земји.

EPA-EFE

Најновата руска контрамерка вклучува забрана за влез во Русија на потпретседателката на САД Камала Харис и на основачот на Фејсбук Марк Закерберг. Влез во Русија му е забранет и на портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

На листата се наоѓаат 29 американски функционери, новинари и бизнисмени.

„На овие лица им е забранет влезот во Русија на неодредено време“, порача руското министерство за надворешни работи.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе