Контрамерки

Русија им воведува санкции на Германија, Шведска и Франција

Руската влада им воведе санкции на неколку дипломати од неколку земји од ЕУ. Како што соопшти руското министерство за надворешни работи, шефовите на дипломатските мисии на Германија, Франција и Шведска во Москва биле повикани на разговор за случајот на критичарот на Кремљ Алексеј Навални.

EPA-EFE

Санкциите вклучуваат забрана за влез за претставници на германскиот владин апарат.

Ова денес ѝ било најавено на вршителката на должноста на германската амбасада во Москва Беате Грцески за време на разговорот во руското министерство за надворешни работи, соопшти официјален Берлин.

Москва на овој начин реагира на санкциите кои ЕУ ѝ ги воведе поради наводното труење на рускиот опозиционер Алексеј Навални.

Дипломатите претходно не биле информирани за причините. Портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова зборувала на закажаниот состанок, јавува германски Билд.

ЕУ воведе санкции против заменик шефот на претседателската администрација Сергеј Кириенко, шефот на домашната разузнавачка служба Александар Бортников и двајцата заменици министри за одбрана против труењето на Навални. Русија потоа најави повратни мерки против високи функционери во државните апарати на Германија и Франција.

Руското министерство за надворешни работи смета дека санкциите на ЕУ се неприфатливи и незаконски. Земјите кои ги презедоа овие чекори не ѝ пружија на Русија ниту на своите партнери од ЕУ докази за тврдењата дека руската влада е вмешана во наводниот обид за убиство на Навални, на кој му се слоши во август на лет над Сибир.

Казнените мерки на ЕУ вклучуваат забрана за влез и замрзнување на имотот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе