Русија и Турција потпишаа нов договор за испорака на ракетни системи С-400, се чека реакцијата на Вашингтон

Русија и Турција потпишаа договор за испорака на втора серија од системот за противвоздушна одбрана С-400 на Анкара.

EPA-EFE

Ова го јави руската државна новинска агенција ТАСС, цитирајќи го шефот на руската служба за воена соработка.

Првото купување на рускиот систем С-400 од страна на Турција во 2020 ги разгневи Соединетите Американски Држави, сојузникот на Турција во НАТО, кои потоа им воведоа санкции на турски одбранбени функционери, пишува Ројтерс.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе