ИСТОРИСКИ МОМЕНТ

Русија и Саудиска Арабија потпишаа договори вредни милијарди долари за време на посетата на кралот

Рускиот претседател Владимир Путин се состана со кралот на Саудиска Арабија Салман бин Абдулазиз Ал Сауд. Ова е прва државна посета од владејачкиот Саудиски монарх на Русија и означува ново ниво на односите помеѓу двете земји.

Според Кремљ, „лидерите ќе разгледуваат заеднички чекори за понатамошен развој на билатералната соработка во трговските, економските, инвестиционите и културно-хуманитарните области“, објави РТ.

По состанокот, двете земји започнаа заеднички инвестициски фонд за енергија вреден една милијарда долари. Фондот може да вклучи инвестиции во проекти за природен гас и петрохемиски фабрики.

Саудиската државна нафтена компанија Саудиска Арамко потпиша договор со Рускиот директен инвестициски фонд (РДИФ) и компанијата за преработка на гас и петрохемикалии Сибур за заеднички проекти во областа на рафинирање на нафта.

Двете земји, исто така, се согласија да соработуваат во нуклеарната енергија, земјоделството, информатичката технологија; трговијата, инвестициите и социјалниот развој.

„Имаме огромен потенцијал за развојна соработка во нуклеарната енергија. Саудиска Арабија планира да започне голема програма за нуклеарната енергија“, рече рускиот министер за енергија и копретседател на руско-саудиската меѓувладина комисија Александар Новак.

„Нуклеарната енергија може да стане еден од основните извори и дополнителен катализатор за развој на различни индустрии и иновативни технологии во Саудиска Арабија“, додаде тој.

Односите меѓу двете земји неодамна достигнаа „фундаментално ново ниво“, рече Новак.

И ако граѓаните или Владата очекуваа дека Јункер на Заев ќе му даде покана со датум за влез на Македонија во ЕУ, тогаш живееме во илузии.

повеќе

Опкружени со балкански хипернационалности, Македонците мора да се борат со тезите дека се „измислен народ“. Всушност, сите идентитети, меѓу кои и грчкиот, се изградени наративи со темели во историјата и во митот. На Македонците им треба име што го потврдува нивниот вистински идентитет независен од Бугарите, Србите или Словените воопшто.

повеќе

Некои политички партии вртат големи суми пари од нивното јавно и приватно финансирање.

повеќе