Русија го прогласи Навални за терорист и екстремист

Рускиот опозиционер Алексеј Навални, кој веќе една година се наоѓа во затвор, е ставен на листата на терористи и екстремисти на руската служба за финансиско надгледување Росфинмониторинг, задолжена за борба против перење пари и финансирање терористи.

EPA-EFE

Една од неговите соработнички, Љубов Собол, која избега во егзил пред кривичниот прогон, исто така е ставена на листата.

Според Фондот за борба против корупцијата, организацијата на Навални беше забранета во јуни и уште најмалку девет лица поврзани со неговото движење беа додадени на листата. Кон средината на јануари на листата беа додадени двајцата главни соработници на Навални, Иван Жданов и Леонид Волков, кои живеат во егзил.

На листата се наоѓаат илјадници луѓе и стотици исламистички, религиски и ултранационалистички организации кои се забранети во Русија, на пример талибанците и Исламска држава.

Навални беше уапсен на 17 јануари минатата година во Москва по враќањето од Германија по наводното труење во август за што тој го обвинува рускиот претседател Владимир Путин. Осуден е на две и пол години затвор поради финансиска измама.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе