Русија го предупреди Западот: Не го земајте здраво за готово вашиот имот во нашата земја

Русија денеска навести дека не се откажала од идејата за запленување на имоти и бизниси во сопственост на Западот, додека висок функционер остро ги критикуваше владите кои ја погодија Москва со санкции.

Фото: ЕПА

На брифинг за медиумите портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова, предупреди дека Русија е подготвена да „дејствува соодветно“ доколку Западот одлучи да ги искористи замрзнатите државни средства на Русија, меѓу кои околу 300 милијарди долари се девизни резерви на централната банка.

Употребата на средствата „ќе биде протолкувана од нас како незаконски и пркосно непријателски напад, што ни дава право да преземеме одмазднички акции за да ги заштитиме нашите интереси“, додаде таа.

Највисоки западни функционери, вклучително и шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, предложија запленување на замрзнатите резерви за да се помогне во финансирањето на обновата на Украина по војната.

„Не треба да заборавиме на странските средства на западните земји, бизнисите и граѓаните кои се наоѓаат на територијата на нашата земја“, рече Захарова.

Ако Западот не успее да се придржува до принципите на демократијата, отворената економија, приватната сопственост и судската независност, тогаш „ние ќе го препознаеме тоа и ќе постапиме соодветно“, додаде таа.

Десетици меѓународни компании, вклучително нафтениот гигант БП, францускиот производител на автомобили Рено и Мекдоналдс, ги затворија бизнисите откако Москва ја започна, како што ја нарекува својата „специјална воена операција“.

Руските пратеници во мај дадоа првично одобрување на нацрт-законот што ќе и дозволи на владата да ги национализира средствата на западните компании што си заминаа, иако тој сè уште не е во статутот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе