Русија го отфрли повикот на Америка, нема да ги отстрани ракетите 9M729

Кремљ го отфрли повикот на Америка Русија да ги отстрани поставените крстосувачки ракети 9M729 способни да носат нуклеарни боеви глави, велејќи дека се во согласност со договорот за контрола на оружјето од времето на Студената војна.

Кремљ наведе дека тој систем е во согласност со Договорот за нуклеарно оружје (ИНФ), потпишан во 1987 година меѓу Москва и Вашингтон.

Ројтерс наведе дека висок американски официјален претставник вчера порачал дека Русија мора да ги отстрани ракетите 9M729 и нивните фрлачи или да го променат дометот на тоа вооружување за да биде во согласност со ИНФ договорот и со тоа да се избегне повлекувањето на САД од тој пакт.

„Русија не ги прекршила, не ги крши и останува посветена на своите обврски според ИНФ договорот“, изјави Дмитриј Песков за новинарите во Кремљ.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе