Русија го осуди планот за Јорданската долина пред средбата на Нетанјаху со Путин

Русија го осуди планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за анексија на Јорданската долина пред денешниот состанок меѓу израелскиот лидер и рускиот претседател Владимир Путин, предупредувајќи дека може нагло да ги зголеми регионалните тензии.

Нетанјаху, кој води кампања за реизбор на 17 септември, во вторникот објави дека има намера „да го примени израелскиот суверенитет“ на Јорданската долина и соседното северно Мртво Море - територија на Западниот Брег што ја зазеде во блискоисточната војна од 1967 година и што Палестинците ја бараат за држава.

Руското Министерство за надворешни работи во изјавата доцна во средата соопшти дека забележале, како што рекоа, „жестока негативна реакција“ на арапскиот свет кон објавата на Нетанјаху.

„И ние сме загрижени од ваквите планови на израелското раководство, чие спроведување би можело нагло да ги ескалира тензиите во регионот, да ја поткопа надежта за воспоставување на долгоочекуваниот мир меѓу Израел и неговите арапски соседи“, се вели во соопштението.

Нетанјаху и Путин денеска треба да одржат разговори во јужниот руски црноморски град Сочи.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе