Русија го осуди планот за Јорданската долина пред средбата на Нетанјаху со Путин

Русија го осуди планот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за анексија на Јорданската долина пред денешниот состанок меѓу израелскиот лидер и рускиот претседател Владимир Путин, предупредувајќи дека може нагло да ги зголеми регионалните тензии.

Нетанјаху, кој води кампања за реизбор на 17 септември, во вторникот објави дека има намера „да го примени израелскиот суверенитет“ на Јорданската долина и соседното северно Мртво Море - територија на Западниот Брег што ја зазеде во блискоисточната војна од 1967 година и што Палестинците ја бараат за држава.

Руското Министерство за надворешни работи во изјавата доцна во средата соопшти дека забележале, како што рекоа, „жестока негативна реакција“ на арапскиот свет кон објавата на Нетанјаху.

„И ние сме загрижени од ваквите планови на израелското раководство, чие спроведување би можело нагло да ги ескалира тензиите во регионот, да ја поткопа надежта за воспоставување на долгоочекуваниот мир меѓу Израел и неговите арапски соседи“, се вели во соопштението.

Нетанјаху и Путин денеска треба да одржат разговори во јужниот руски црноморски град Сочи.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе