Русија: Ги убивме Украинците што кренаа знаме на Змискиот Остров

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека ги убиле украинските војници што го кренаа украинското знаме на Змискиот Остров, стратегиски важен остров на Црно Море од кој неодамна се повлекоа руските сили.

Фото: ЕПА

„Ноќта на 6 кон 7 јули, режимот во Киев, оптоварен со воени порази и големото повлекување на украинските сили во Донбас, се обиде симболично да постави знаме на Змискиот Остров“, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Околу 5 часот наутро неколку украински војници се истоварија на островот и се фотографираа со знамето. Авион на руското воено воздухопловство веднаш лансираше високопрецизни проектили кон островот, кои го уништија украинскиот воен персонал. Преживеаните избегаа во правец на островот Приморскоје во регионот Одеса“, се вели во соопштението за медиумите на руското Министерство за одбрана.

Овие руски тврдења не се независно проверени, но властите во Одеса претходно објавија дека Русите го ракетирале Змискиот остров.

Утрово украинската војска објави фотографии од украинското знаме развеано на Змискиот Остров.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе