Русија ги предупреди САД дека расте ризикот од директен судир  

Русија се обидува да ги натера Соединетите Американски Држави да сфатат дека сè поголемата вмешаност на Вашингтон во војната во Украина носи сè поголеми ризици, кажа денес заменикот на рускиот министер за внатрешни работи Сергеј Рјабков, пренесува Ројтерс.

EPA-EFE

Москва постојано се жали дека западната воена поддршка на Киев го одолговлекува конфликтот во Украина, додека постои ризик од директен судир меѓу Русија и Западот.

„Им испраќаме сигнали на Американците дека нивната линија на ескалација и сè подлабокото мешање во овој судир е преполна со страшни последици. Ризиците растат“, кажа Рјабков.

Тој порача дека нема директен дијалог меѓу Вашингтон и Москва, но дека „периодично се разменуваат сигнали“.

Тој не знае за контактите преку „жешката линија“ меѓу руската и американската војска воспоставени на почетокот на руската инвазија на Украина.

Американски функционер кажал за Ројтерс дека специјална линија за комуникација меѓу руската и американската војска била искористена еднаш од почетокот на војната.

„Не водиме никаков дијалог со Соединетите Држави на тема Украина бидејќи нашите ставови се радикално различни“, кажа Рјабков.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе