Русија ги казни Фејсбук и Твитер со 60.000 долари поради чување лични податоци

Руски суд денес им изрече казни во износ од 60.000 американски долари на социјалните мрежи Твитер и Фејсбук поради кршење на законот за заштита на личните податоци, јавија руските медиуми.

Законот наложува дека личните податоци на руските граѓани смеат да се чуваат само во рамки на границите на земјата.

Руската агенција за контрола на интернетот Роскомнадзор побара и Твитер и Фејсбук годинава да го исполнат тој услов.

Русија ја забрани работата на Линкдин поради ова пред четири години.

Критичарите сметаат дека рускиот закон ја задушува слободата на интернетот.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе