Во телефонски разговор

Русија е спремна да разговара со Украина на високо ниво, му рекол денеска Путин на Џинпинг

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска разговарал на телефон со Путин и му рекол дека ги поддржува Русија и Украина во надминувањето на разликите преку дијалог, јавува кинеската државна телевизија.

Фото: ЕПА

Според телевизијата, Путин му рекол на Си дека Русија е подготвена да разговара со Украина на високо ниво.

„САД и НАТО долго време ги игнорираа разумните безбедносни грижи на Русија, постојано отфрлајќи ги своите обврски и продолжувајќи да го засилуваат военото распоредување на исток“, му рекол Путин на својот кинески колега, според телевизијата.

Украинско-руската криза претставува голем предизвик за Кина на многу фронтови, вели Би-би-си.

Сè поблиските дипломатски односи меѓу Русија и Кина може да се видат на Зимските игри - со доаѓањето на Путин во Пекинг како еден од само неколкуте светски лидери што ќе присуствуваат.

Кинеското Министерство за надворешни работи одбива да ја нарече руската офанзива „инвазија“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе