Русија бара од ЕУ и САД да ги спречат провокациите на Приштина (ВИДЕО)

Русија побара од САД и Европската Унија да ја сфатат својата одговорност за спроведувањето на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации и да влијаат врз косовските лидери да ги сопрат провокациите против Србија.

„Ги повикуваме Вашингтон и Брисел да влијаат врз Приштина и да ја сфатат својата одговорност во спроведувањето на резолуцијата на Советот за безбедност, создадена заедно со САД и Европа и да ги натераат косовските Албанци да ја сопрат провокативната и конфронтирачка политика“, кажа шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по разговорот со српскиот колега Ивица Дачиќ во Москва.

Тој истакна дека Русија нема да дозволи Советот за безбедност да го промени мандатот на Обединетите нации на Косово. „Ни изгледа дека Западот се обидува да го присили секретаријатот на ОН да протурка некои предлози, кои ќе го поткопаат мандатот на Мисијата на ОН на Косово. Тоа би било директно кршење на Резолуцијата 1244, а ние ќе направиме сѐ што е во наша моќ тој провокативен план да не се реализира“, истакна Лавров.

Тој најави дека Русија ќе ги продолжи напорите за развој на координацијата на надворешната политика со Србија. „Го продолжуваме интензивниот дијалог и контактите на највисоко ниво, на што беше даден особен тон со посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Белград во јануари“, кажа Лавров.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе