Министерството за надворешни работи

Русија бара од ЕУ и НАТО да престанат да ја „преплавуваат“ Украина со оружје

Тоа е огромен ризик за цивилните авиони во Европа и пошироко, рече портпаролката Захарова.

Фото: скриншот

Марија Захарова, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, побара од земјите на ЕУ и НАТО да престанат да ѝ даваат одбранбено оружје на Украина.

Таа рече дека тоа ја ризикува безбедноста на патничките авиони во регионот.

„Ги повикуваме ЕУ и НАТО земјите да го запрат непромисленото преплавување на неодржливиот режим на Киев со најновите системи за оружје, за да се избегне огромен ризик за меѓународната цивилна авијација и другите транспортни средства во Европа и пошироко.“

„Ги забележавме извештаите за украинските амбасади во неколку главни градови што регрутираат ‘волонтери’ за учество во непријателствата против Русија. Оружените активности против рускиот воен персонал веднаш ќе бидат прекинати“, порача Захарова на Твитер.

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе