Романија и Бугарија бележат постојан раст на заболените, воведуваат нови мерки

Романија вчера усвои нови мерки со цел да го спречи порастот на бројот на заболени од коронавирусот.

EPA-EFE

Меѓу мерките воведени во Романија е задолжително носење маски и на некои отворени простори, како и намалено функционирање на кафетериите и рестораните.

Во Романија во последните 24 часа се регистрирани 1.182 нови случаи. Починаа 30 лица заразени со ковид-19, а сите имале претходни болести.

Во текот на последните осум дена Романија бележи повеќе од 1.000 случаи на коронавирусот дневно, со што вкупниот број на заразени порасна на повеќе од 48.000, а 2.269 лица починале, јавува агенцијата РОМА.

Носењето маски веќе беше задолжително во затворените простори. Гостите во кафетериите и рестораните мора да престојуваат само на терасите, а на маса можат да седат најмногу четири луѓе.

Локалните власти ќе одлучат во кои уште надворешни простори ќе биде задолжително носењето маски, но, како што е наведено, најверојатно тоа ќе биде потребно на пазарите и железничките и автобуските станици.

Децата постари од пет години исто така ќе мора да носат маски.

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени 284 нови случаи на коронавирусот врз основа на 6.395 тестирани примероци, што е за 34 повеќе од претходниот ден, соопшти бугарското министерство за здравје.

Со тоа вкупниот број на заразени во таа земја порасна на 11.155, од кои 664 се медицински работници.

Претходниот ден починале 13 луѓе, па вкупниот број на смртни случаи порасна на 368.

Бугарија, со порастот на бројот на новозаболени се соочува со недостиг на медицински персонал.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе