Ројтерс: Белата куќа размислува за воведување задолжително вакцинирање против короната

Американската копнена граница со Канада и Мексико останува затворена за патувања кои не се нужни барем до 21 август, објави денес американското министерство за татковинска безбедност.

EPA-EFE

Одлуката за едномесечно продолжување доаѓа откако Канада во понеделникот објави дека од 9 август ќе им дозволи влез во земјата на Американците кои се целосно вакцинирани против ковид-19.

Во претходните 16 месеци беше забранет влез по копнен пат во САД од Канада ако патувањето не е нужно, што го критикуваа претприемачите поради штетата која таа одлука им ја нанесува. САД сепак им дозволуваше на Канаѓаните да долетаат, но Канада не им го дозволуваше истото на Американците.

Белата куќа планира нова рунда состаноци на високо ниво на кои ќе се расправа за ограничувањата на патувањата и потенцијално воведување обврска за вакцинирање против ковид 19, но сè уште ништо не е одлучено, кажале извори за Ројтерс.

Белата куќа на почетокот на јуни формираше работни групи со Европската Унија, Британија, Канада и Мексико за да се најдат модели за укинување на рестрикциите.

САД ги обновуваат ограничувањата за Канаѓаните и Мексиканците секои месец дена од март 2020.

Воздухопловните компании и други фирми бараат од американската влада да ги укине рестрикциите со кои се соочуваат неамериканските патници од Британија, Шенген зоната во Европа, Кина, Индија, Јужна Африка, Иран и Бразил.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе