Рохани потпиша: Пентагон е на листата терористички организации

Иранскиот претседател Хасан Рохани потпиша амандман на законот со кој го вклучи Пентагон на листата терористички организации, јави агенцијата Тасним.

Во прашање е амандман на законот усвоен во Иран во април минатата година, а со кој на листата терористички организации се наведува и Централна команда на САД и Министерството за одбрана на САД.

На таа листа сега се вклучени и сите вработени во Пентагон и сродните институции, пренесува Тасс.

Иранскиот парламент во вторникот ја прогласи американската војска за „терористичка организација“ како одговор на атентатот на иранскиот генерал Касем Сулејмани во Ирак.

На истата седница парламентот одобри проширен буџет за единицата Кудс, специјална единица на Револуционерната гарда, на чие чело бил Сулејмани.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе