Риши Сунак ќе биде следниот премиер на Велика Британија, ривалите се откажаа од трката

Риши Сунак ќе биде новиот британски премиер откако неговата противкандидатка Пени Мордонт ја повлече својата кандидатура.

Фото: ЕПА

Сунак е трет британски премиер за помалку од два месеци, по оставките на Трас и Џонсон. Тој ќе биде прв британски лидер со азиско потекло.

Риши Сунак ќе стане британски премиер, откако другите кандидати се откажаа од трката да ја предводат Конзервативната партија, оставајќи му задача да ја води длабоко поделената земја низ падот на економијата кој ќе остави милиони луѓе посиромашни.

Сунак, еден од најбогатите политичари во Вестминстер, ќе биде замолен да формира влада од кралот Чарлс, заменувајќи ја Лиз Трас, лидерката во заминување која издржа само 44 дена на оваа функција.

Тој ја победи центристичката политичарка Пени Мордонт, која не доби доволно поддршка од пратениците за да влезе во гласањето, додека неговиот ривал, поранешниот премиер Борис Џонсон, се повлече од трката велејќи дека повеќе не може да ја обедини партијата.

„Оваа одлука е историска и уште еднаш ја покажува различноста и талентот на нашата партија. Риши ја има мојата целосна поддршка“, рече Мордонт во изјавата, повлекувајќи се од трката само неколку минути пред да биде објавен победникот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе