Рибари од Њу Џерси случајно уловиле двометарска голема бела ајкула (ВИДЕО)

„Не знаев што е. Потоа ја видов и си реков: О боже, ова е голема бела“, вели рибарот Џеф Варфорд.

Фото: скриншот

Група мажи од Њу Џерси што отишле на риболов изминатиов викенд биле шокирани кога откриле дека на јадицата им се закачила голема бела ајкула.

„Првпат ми е. Бебе голема бела ајкула, го фативме денес на километар од плажата“, напиша на Фејсбук групата Иновативно спортско рибарење, додавајќи ги хаштаговите #jaws и #sharkweek.

Капетанот на групата, Џеф Ворфорд, рече дека додека риболовеле во неделата, нешто им ја гризнало јадицата. Суштеството удрило во бродот, пливајќи под неговиот лак и се борело 15 минути додека Ворфорд да ја намота трската.

„Не знаев што е“, вели рибарот. „Тогаш ја видов и си реков ‘боже, ова е голема бела’.“

Ајкулата била долга околу два метри и се чинело дека е бебе. Варфорд верува дека токму затоа и се фатила на јадицата.

„Мислам дека беше младо и глупаво, толку знае“, вели тој. „Поголемите големи бели знаат дека нешто не чини кога ќе ја видат јадицата. Ова младово очигледно само било гладно и не било доволно паметно за да види дека храната е закачена на јадица“.

Откако сфатиле што е, тој и неговиот екипаж го пуштиле предаторот назад во морето - за што рече дека му требале 20-тина минути за да го изведе безбедно со „суперагресивната“ риба.

За среќа на ајкулата, Варфорд ја уловил со специјална „кружна кука“, за која вели дека не прави трајна штета.

„Тоа беше кул искуство“, вели Варфорд. „Се надевам дека не ми е последно, но најверојатно ќе биде.“

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе