Репортери без граници: Бројот на затворени новинари никогаш не бил толку висок

Репортери без граници (РСФ) никогаш не изброиле толку многу затворени новинари ширум светот како оваа година, а главни виновници се владите во Белорусија, Мјанмар и Кина, се вели во извештајот, истакнувајќи дека бројот на жртви е во пад.

EPA-EFE/JALAL MORCHIDI

„Никогаш од иницирањето на годишниот извештај на Репортери без граници во 1995 година бројот на затворени новинари не бил толку висок“, се вели во соопштението на невладината организација, која ја брани слободата на медиумите.

Тоа е зголемување од 20 отсто во однос на претходната година, се вели во годишниот извештај на организацијата.

Според РСФ, на 1 декември вкупно 488 медиумски работници биле во затвор само затоа што си ја вршеле својата работа.

„Ова извонредно зголемување на произволното притворање во голема мера може да се припише на три земји чии влади се рамнодушни кон копнежот на нивните граѓани за демократија“, се вели во извештајот.

Во Мјанмар, каде војската ја презеде власта со државен удар на 1 февруари 2021 година, 53 новинари моментално се во затвор. Пред една година имало само двајца.

Во Белорусија, каде што претседателот Александар Лукашенко победи на контроверзните реизбори во август 2020 година, 32 новинари сега се зад решетки, за разлика од седуммина пред една година.

Зголемената контрола на Кина врз Хонг Конг, исто така, ја влоши ситуацијата: таму, законот за национална безбедност се користи како изговор за притвор на најмалку 10 новинари.

Пред тоа, Хонг Конг, благодарение на својот посебен статус, беше регионален модел за почитување на слободата на медиумите.

Од друга страна, минатата година биле убиени 46 новинари, што е најмалку во последните дваесет години.

„Овој тренд на опаѓање, кој е нагласен од 2016 година, може да се припише првенствено на развојот на регионалните конфликти (Сирија, Ирак, Јемен) и стабилизацијата на боиштата по 2012 и 2016 година, кои беа особено смртоносни“, велат од РСФ.

Повеќето од убиените не настрадале во судирите, туку биле „ таргетирани и елиминирани“, додава организацијата.

Мексико и Авганистан повторно се двете најопасни земји за новинарите оваа година, со седум, односно шест убиени, а потоа следат Јемен и Индија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/JALAL MORCHIDI

Постоењето на еден отпорен, одржлив и правичен систем на храна е нешто што мора да биде столб на секоја агенда која има за цел за климатско ублажување или адаптација.

повеќе

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе