Во еден ден

Рекордни 123 нови случаи на зараза во Словенија

Во последните 24 часа во Словенија биле тестирани 3.123 граѓани, а 123 биле позитивни на ковид-19, што претставува рекорден број на заразени лица за еден ден во таа земја.

Нема смртни случаи, но бројот на активни случаи се искачи на 975, објави агенцијата СТА.

Според официјалните податоци, хоспитализирани се 12 пациенти, така што во болниците има 61 пациент.

11 лица се лекуваат на интензивна нега.

Во Словенија беа заразени вкупно 3.945 лица, а 135 починаа.

Последната смрт поврзана со коронавирус е регистрирана пред две недели.

Во петокот, СЗО пријави најголем број на новозаразени за еден ден во светот, 53.873 случаи.

Денеска организацијата предупреди дека Европа е на раскрсница во борбата против коронавирусот поради зголемувањето на бројот на заразени, почетокот на учебната година и доаѓањето на есента.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе