Коронавирус

Пак рекорден пораст на новозаразените во САД: 55.000 во еден ден

Соединетите Американски Држави вчера имаа над 55.000 нови случаи на ковид-19, најголемото дневно зголемување досега забележано од која било држава.

Фото: ЕПА

Поради наглото зголемување на бројот на случаите на коронавирус во САД во текот на изминатата недела, се најде под лупа справувањето со кризата од страна на американскиот претседател Доналд Трамп. Неколку гувернери ги прекинаа плановите за повторно отворање на нивните држави по строгите блокади.

Во САД бројот на заболените во четвртокот беше 55.227, со што беше надминат претходниот дневен рекорд од 54.771, поставен од Бразил на 19 јуни.

Пред само две недели, САД регистрираа околу 22.000 нови случаи на ден. Во изминатите седум дена дневно имаше повеќе од 40.000, покажуваат резултатите.

Бројот на нови зарази во изминатите 14 дена се зголеми во 37 од 50 американски држави во однос на првите две недели во јуни.

Флорида имаше најголем пораст од која било држава досега, над 10.000 нови случаи за еден ден. Со население од 21 милион жители, земјата пријави повеќе нови случаи на коронавирусот отколку која било европска земја во екот на епидемијата.

Шефот на Националниот институт за алергии и заразна храна, Ентони Фаучи, претходно оваа недела предупреди дека дневните зголемувања на новите случаи во САД може да достигнат 100.000 ако не се воведат државни мерки за да се забави ширењето на вирусот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе