Од коронавирусот

Рекорден број починати во Русија петти ден по ред

Русија петти ден по ред бележи рекорден број смртни случаи предизвикани од коронавирусот, со 697 жртви.

Фото: ЕПА

Во петокот бројот на починатите беше 679.

Руското државно тело за борба против коронавирусот објави дека се регистрирани 24.439 нови случаи на зараза, најмногу за еден ден од јануари, и за 1.200 повеќе отколку во петокот. Скоро половина од новозаразените се од московскиот регион и Санкт Петербург.

Кремљ соопшти дека не размислува за нов карантин.

Русија само еднаш воведе карантин на целата територија, во текот на шест недели минатата пролет, а оттогаш владата одбива да нареди повторно затворање на компаниите.

Од почетокот на пандемијата, Русија има 5,6 милиони случаи на зараза и над 137.000 мртви.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе