Реконструирана е владата на Албанија, Рама сега е и шеф на дипломатија

Албанскиот парламент ја поддржа реконструкцијата на владата на предлог на премиерот Еди Рама, кој во иднина ќе ја врши и функцијата шеф на дипломатијата, вели Б92.

Парламентот го поддржа изборот на девет нови министри, а опозицијата го бојкотираше гласањето.

Рама, исто така, ќе биде и министер за надворешни работи, откако албанскиот претседател Илир Мета одби да го потврди назначувањето на кандидатот на Рама, Гент Цакај на таа функција, наведувајќи дека тој не ги исполнува стандардите.

Мета, без објаснување, не го прифати ни разрешувањето на доскорешниот шеф на дипломатијата Дитмир Бушати.

Рама започна процес на реконструкција на владата кон крајот на декември по студентските протести.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе