Реакции од светот: „Инаугурацијата на Лукашенко е фарса“

Германија не го признава Александар Лукашенко за претседател на Белорусија, ни по неговата денешна инаугурација, порача портпаролот на германската влада Штефан Зајберт.

EPA-EFE

Тој истакна дека Берлин сака Европската Унија што побрзо да се договори за воведување санкции против Минск.

Министерот за надворешни работи на Литванија Линас Линкевичиус оцени дека инаугурациската церемонија на Лукашенко била „фарса“.

„Лажни избори. Лажна инаугурација. Поранешниот претседател на Белорусија не станува помалку поранешен. Напротив. Неговата нелегитимност е факт со сите последици кои таа ги носи“, наведе тој на Твитер.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе