Разорната моќ на ураганот Доријан во една снимка (ВИДЕО)

Иако авионите официјално не летаат, на интернет се појави снимка на авион како проаѓа низ ураганот Доријан, веќе прогласен за најсилниот што некогаш ги погодил Бахамите.

На снимката направена од пилотската кабина само на момент се гледа контролната табла на авионот.

Разорниот ураган, кој сега е упатен кон Флорида, ги „удри“ Бахамите со ветришта со брзина од 205 км/ч.

Авионите не летаат, бензинските пумпи се затворени, а и популарниот тематски парк Дизниленд. Досега на бахамите настрадаа најмалку пет лица, а првата жртва на ураганот беше осумгодишно дете.

Во меѓувреме ураганот ослабе на категорија 3, од категоријата пет на која беше пред два дена, но експертите предупредуваат дека и понатаму претставува сериозна опасност.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе