Расплет на филмскиот грабеж во Тирана – уапсени четири лица за кражбата на милионите

Албанската полиција соопшти дека уапсила четири лица осомничени за грабежот на околу пет милиони евра од патничкиот авион на меѓународниот аеродром во Тирана.

Како што се наведува во соопштението, три лица се уапсени во централниот град Елбасан, а четвртото во Кроја, на северот на земјата.

Претходно месецов ограбувачите  упаднаа на аеродромот и ги украдоа парите додека беа внесувани во авион на Остријан ерлајнс.

Еден од ограбувачите беше убиен во престрелка со полицијата, но парите не беа најдени.

Воената полиција постави безбедносен периметар околу аеродромот и ја презема управата со внатрешното обезбедување кое го води приватна компанија.

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе