Расплет на филмскиот грабеж во Тирана – уапсени четири лица за кражбата на милионите

Албанската полиција соопшти дека уапсила четири лица осомничени за грабежот на околу пет милиони евра од патничкиот авион на меѓународниот аеродром во Тирана.

Како што се наведува во соопштението, три лица се уапсени во централниот град Елбасан, а четвртото во Кроја, на северот на земјата.

Претходно месецов ограбувачите  упаднаа на аеродромот и ги украдоа парите додека беа внесувани во авион на Остријан ерлајнс.

Еден од ограбувачите беше убиен во престрелка со полицијата, но парите не беа најдени.

Воената полиција постави безбедносен периметар околу аеродромот и ја презема управата со внатрешното обезбедување кое го води приватна компанија.

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе