Премиерот на Албанија на Фејсбук

Рама: Во Белград полицијата ги апсеше оние кои палеа албански знамиња

Албанскиот премиер Еди Рама реагираше на обидот за палење на знамето на Србија за време на вчерашниот протест во Тирана, истакнувајќи дека за време на неговата посета на Белград на плоштадите биле палени албански знамиња и дека полицијата ги апсела оние кои ги палеле.

EPA-EFE

Коментирајќи го обидот за палење на државното знаме на Србија на протестот против самитот на иницијативата Отворен Балкан и доаѓањето на српскиот претседател Александар Вучиќ во Албанија, Рама наведе дека „вистината е дека тој ден кога го посетил Белград, главниот град на Србија беше полн со албански знамиња“ и дека „хулиганите кои ги палеле знамињата ги уапсила полицијата“.

„Вистината е дека во Белград зборувам албански и ги бранам интересите на сите Албанци и нормално Албанија, вистината е дека во Белград на Албански побарав признавање на Косово од Србија, баш во претседателската палата, и тогаш ме правевте херој, но јас тогаш не бев херој и не сум предавник сега, бев едноставно премиер на Албанија“, напиша Рама на Фејсбук.

Околу критиките на сметка на Отворен Балкан, Рама кажа дека таа не само што е иднина за децата од регионот, туку дека има стратегиски интерес за државата и целиот албански народ.

На вчерашниот протест кој траеше два часа лидерот на албанската опозиција Саљи Бериша иницијативата Отворен Балкан ја опиша како проект на Белград лија цел е српска хегемонија во регионот, обвинувајќи ги Вучиќ и Рама дека се обидуваат да ја уништат независноста на Косово.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе