Рама: Тука е рокенрол, на Западниот Балкан никогаш не било подобро

Албанскиот премиер Еди Рама, домаќинот на самитот ЕУ-Западен Балкан кој се одржува во Тирана, порача дека регионот никогаш не бил подобар во својата историја.

EPA-EFE

Рама, на прашањето дали е можно денес да се најде решение за косовското прашање, кажа дека би сакал Европската Унија да има таква магична моќ, но дека тоа не е случајот. Истакна дека дијалогот е тежок и дека е потребно време.

„Западниот Балкан никогаш не бил подобар во својата историја, а особено Албанците, и во Албанија и на Косово“, истакна тој.

Рама, на прашањето за важноста на тоа што самитот се одржува во Тирана, кажа: „Тука е рокенрол, а во Брисел само симфонија, и затоа сите се среќни што се тука“.

На прашањето дали Србија ќе ја потпише планираната декларација на крајот на самитот, кажа дека не е информиран дека постои каков било проблем.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе