„Приштина во шок“

Рама објави видеоснимка со мапа на Косово во рамките на Србија (ВИДЕО)

Албанскиот премиер Еди Рама на својот профил на Фејсбук објави видео во кое во еден момент се прикажува мапа на која Косово е во рамки на Србија. Косовските медиуми истакнуваат дека „Приштина е во шок“.

„Премиерот на Република Албанија Еди Рама тукушто објави мапа на која Република Косово е во рамки на територијата на Србија“, јави приштинска Газета експрес.

Рама вообичаено на своите следачи на Фејсбук им посака добро утро на социјалната мрежа со снимка која покажува мапа на работите и инвестициите во обезбедувањето 24-часовно снабдување со вода во руралните области, како што наведе, „од северот до југот“ на Албанија.

„Она што загрижува, како што можете да забележите, е што територијата на Република Косово е ставена во Србија“, пишува Газета експрес.

Откако бил објавен „скандалот“, Рама ја смени снимката па целата мапа не може да се види.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе