Албанскиот премиер во Брисел

Рама: Добро е да ѝ се даде на Украина статус на кандидат, се надевам дека украинскиот народ нема да има големи илузии

Албанскиот премиер Еди Рама изјави денес дека е добро Украина да добие статус на кандидат за членство во Европската Унија, но ги советуваше Украинците „да немаат илузии“ бидејќи процесот на пристапување ќе биде многу долг.

EPA-EFE

„Македонија, ако не се лажам, е кандидат веќе 17 години, а Албанија осум години, така што Украино добредојде“, кажа Рама во Брисел пред средбата со лидерите на ЕУ.

„Добро е да ѝ се даде кандидатски статус на Украина. Но се надевам дека украинскиот народ нема да има големи илузии“, додаде Рама.

Европската комисија препорача на Украина да ѝ се одобри статус на кандидат како прв чекор на долгиот пат кон членството во ЕУ.

Комисијата препорача статусот да ѝ се додели и на Молдавија.

Украина за членство во ЕУ аплицираше на 28 февруари, четири дена по почетокот на руската агресија, а Молдавија и Грузија тоа го направија на 3 март. Европската комисија за Грузија оцени дека треба кандидатски статус да добие откако ќе исполни одредени обврски.

Почнувањето на пристапните преговори со некоја земја бара согласност на сите 27 земји членки на ЕУ, а ставовите на европските лидери околу тоа се прилично различни.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе