Ракетирана американска база во Сирија

Нелегалната американска воена база во провинцијата Хасеке на североистокот на Сирија била мета на ракетен напад, јавува сирискиот весник Ватан.

EPA-EFE

Според весникот, базата која се наоѓа во градот Шадади ја нападнале непознати лица, пренесува Спутник.

Во последните месеци редовно се појавуваат соопштенија за напади на непознати групи врз американските војници во сириските провинции Хасеке и Деир ез Зор. Пентагон ги негира овие тврдења.

Од 2011 година во Сирија се води граѓанска војна. Формирани се зони на деескалација: една од нив е Идлиб, во која влегува и дел од провинцијата Хама, другата е северно од градот Хомс, а третата во областа на Источна Гута во предградијата на Дамаск и четвртата во провинцијата Дера на границата на Сирија со Јордан.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе

Некогаш, долго после нашава посета на овој свет ќе се појави некој кој ќе го интересира нашиот престој тука.

повеќе