Рафали во Кабул: талибанците пукале за да разбркаат демонстранти (ВИДЕО)

Талибанци пукале во воздух за да ги разбркаат учесниците на антипакистански протест, јавува Франс прес.

EPA-EFE

Авганистанците излегле на протести по посетата на Авганистан на шефот на разуанавачката служба на Пакистан Фаиз Хамид на покана на талибанците.

Како што наведува француската агенција, „талибанците испукале неколку рафали во воздух за да ги разбркаат десетиците Авганистанци кои протестирале против мешањето на Пакистан во работите на Авганистан“. Како што кажал еден од учесниците на протестот, демонстрантите прошетале до амбасадата на Пакистан. Претходно портпаролот на талибанското движење Забихулах Муџахид ги повика граѓаните да се воздржат од протести и демонстрации, бидејќи државата „тукушто излегла од криза“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе