Путин за 66-тиот роденден на кинескиот претседател му подари сладолед (ФОТО+ВИДЕО)

Кинескиот претседател Си Џинпин денеска го прослави својот 66-ти роденден со својот, како што вели, близок пријател, рускиот претседател Владимир Путин, кој му подари сладолед, објавија кинеските државни медиуми.

Дискусија за приватниот живот на високите функционери е исклучително ретка во Кина и јавно не е објавен датумот на раѓање на повеќето високи функционери бидејќи тоа се смета за државна тајна.

Државната телевизија објави слики на Си и Путин со чаши шампањ како наздравуваат за роденденот на Си во хотел во главниот град на Таџикистан, Душанбе.

И двајцата се учесници на регионалниот самит.

Додека Путин на Си му подари руски сладолед - не е познато со каков вкус - Си возврати со кинески чај, се вели во извештајот.

Си му се заблагодари на Путин и рече дека Путин во Кина е многу популарен.

На снимката објавена од Гардијан се гледаат двајцата лидери пред бела торта украсена со црвени и сини цветови, на кои со црвени кинески знаци е напишано „среќно“ и 66.

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе