По експлозијата во октомври

Путин возеше мерцедес преку обновениот Кримски мост: „Мора да биде идеално“ (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин денеска возеше мерцедес преку Кримскиот мост, кој ја поврзува јужна Русија со анектираниот полуостров Крим, помалку од два месеци откако беше оштетен еден од инфраструктурните проекти на шефот на Кремљ.

Фото: скриншот

Во 2018 година Путин го отвори патниот и железнички мост долг 19 километри. Мостот беше гранатиран на 8 октомври, за што Русија ја обвинува Украина. Придружуван од вицепремиерот Марат Кушнулин, Путин беше прикажан на државната телевизија зад воланот на мерцедес, додека поставува прашања за тоа каде се случил нападот.

„Се возиме на десната страна“, вели Путин минувајќи го мостот.

„Левата страна на мостот, колку што разбрав, е отворена за сообраќај, но сепак треба да се доврши. Сè уште е малку оштетена, треба да ја доведеме во идеална состојба“, изјави рускиот претседател.

Путин и пропешачи по делови од мостот, најголемиот во Европа, за да ги прегледа сè уште изгорените делови.

Украина не ја презеде одговорноста за бомбардирањето на мостот во раните утрински часови на 8 октомври, ден по 70-тиот роденден на Путин.

Руската Федерална служба за безбедност тврди дека нападот бил организиран од украинското воено разузнавање.

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе