Путин: Во Украина би можел да се случи масакр како во Сребреница

Претседателот на Русија Владимир Путин предупреди на можното сценарио доколку украинските трупи ја преземат контролата врз границата со бунтовниците на истокот на земјата.

Ако украинската војска ја преземе контролата врз границата меѓу Русија и источниот дел од земјата под контрола на проруските бунтовници, може да дојде до масакр сличен на оној во Сребреница кој се случи за време на конфликтите на Балканот, кажа Путин, а пренесува Раша тудеј.

Предупредувањето на рускиот претседател доаѓа еден ден по првата средба со украинскиот колега Володимир Зеленски во Париз.

Помирувањето меѓу украинската влада и силите на самопрогласените Доњецка и Луганска Република, кои граничат со Русија, беше главната точка на дневниот ред.

Планот за мирот според Минските договори вклучува уставна реформа, амнестија на бунтовниците и избор на пратеници за украинскиот парламент кои ќе ги претставуваат жителите на одметнатите регони.

Конечниот чекор би требало да биде преземање на контролата врз границата од страна на украинските трупи.

Киев се согласи на овој план, но истакна дека прво мора да дојде до преземањето на границата.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе