Путин: Вежбите на НАТО во Медитеранот се опасен предизвик

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека вежбите на НАТО во близина на границите на Русија се опасен предизвик бидејќи блокот користи стратегиски воздухопловни сили.

Фото: ЕПА

„Нашето Министерство за одбрана предложи да одржи непланирани вежби во истата област, но верувам дека тоа не е пригодно и дека нема потреба ситуацијата во таа област дополнително да ескалира“, рече рускиот претседател.

НАТО ги засили активностите низ Медитеранот. Неколку авиони се приближија до границите на Русија, а бродови вршат маневри во Црно Море.

Путин ги отфрли обвинувањата дека Русија планира инвазија на Украина, додавајќи дека тоа е чисто вознемирување.

Москва постојано ги осудува активностите на Алијансата во Црно Море како провокација за поттикнување тензии и како одраз на руската политика за ограничување на нејзиното влијание.

Путин негираше каква било одговорност за тековната мигрантска криза на границата меѓу Белорусија и Полска, каде што со денови се наоѓаат неколку илјади мигранти.

„Сакам сите да го знаат тоа. Ние немаме ништо со тоа“, рече Путин во интервју за каналот Вести, откако неколку западни функционери го обвинија дека организирал испраќање мигранти на границата со Белорусија.

Западните земји го обвинуваат белорускиот претседател Александар Лукашенко дека го оркестрирал постојаното доаѓање мигранти на границата со Полска, членка на Европската Унија, како одговор на санкциите на ЕУ воведени кон Белорусија поради репресија на опозициските демонстранти.

Засега Лукашенко може да смета на поддршката од својот главен сојузник, рускиот претседател, додека САД во петокот вечерта изразија голема загриженост поради ситуацијата на границата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе