Во интервју за Оливер Стоун

Путин: Верувам дека Русите и Украинците се еден народ, една нација

Претседателот на Русија Владимир Путин во интервју за американскиот режисер Оливер Стоун кажа дека верува дека Русите и Украинците сочинуваат една нација и дека тие две држави треба да најдат начин да се интегрираат.

Материјалот од тоа интервју Стоун го искористил за документарец за Украина, а Кремљ вчера го објави целиот транскрипт.

„Верувам дека Русите и Украинците се еден народ, една нација всушност. Кога овие земји кои сега се јадрото на Украина ѝ се придружиле на Русија, сите себеси се сметале за Руси“, кажа Путин во интервјуто.

Тој додаде дека и едните и другите би требало да ја искористат својата „конкурентска предност во некој облик на интеграција“.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе