Путин: Уште во 2001 знаев за севернокорејската атомска бомба, тоа ми го кажа пријателот Ким Јонг Ил

Рускиот претседател Владимир Путин изјави вчера дека за постоењето на атомската бомба на Северна Кореја уште во 2001 лично му кажал тогашниот севернокорејски лидер Ким Јонг Ил.

Путин кажа дека во 2001 на враќањето од Јапонија ја посетил Северна Кореја каде се сретнал со таткото на сегашниот лидер и дека Ким Јонг Ил му кажал дека Пјонгјанг има атомска бомба.

„Кога беше тоа? Во 2001! Сега е 2017, земјата живееше под постојани санкции и наместо нуклеарна бомба сега имаат хидрогенска бомба“, кажа Путин.

Рускиот претседател кажа дека една недела по неговата посета било „решено да се блокираат сметките на севернокорејските банки, бидејќи некој проценил дека обврските што Северна Кореја ги презела не се доволни“, по што Пјонгјанг, како што кажа „веднаш се повлече од сите договори и почна со развојот на нуклеарната програма“.

Путин кажа дека верува дека нема право да суди за политиката на претседателот на САД Доналд Трамп кон Северна Кореја, но додаде дека „сите страни би требало да ја смират непријателската реторика“ и дека треба да се најдат начини за директен дијалог меѓу САД и Северна Кореја и меѓу Пјонгјанг и земјите од тој регион“.

Тој истакна дека оние кои комуницираат со Пјонгјанг од позиција на сила „го зацврстуваат севернокорејскиот режим“.

И ако граѓаните или Владата очекуваа дека Јункер на Заев ќе му даде покана со датум за влез на Македонија во ЕУ, тогаш живееме во илузии.

повеќе

Опкружени со балкански хипернационалности, Македонците мора да се борат со тезите дека се „измислен народ“. Всушност, сите идентитети, меѓу кои и грчкиот, се изградени наративи со темели во историјата и во митот. На Македонците им треба име што го потврдува нивниот вистински идентитет независен од Бугарите, Србите или Словените воопшто.

повеќе

Некои политички партии вртат големи суми пари од нивното јавно и приватно финансирање.

повеќе