Според Песков

Путин спремен да прати руска делегација во Минск за да преговара со украинската

Русија е подготвена да испрати своја делегација во Минск на разговори со Украина, изјави за новинарите Дмитриј Песков, прес-секретар на претседателот на Руската Федерација.

Фото: ЕПА

„Како што знаете, денеска претседателот на Украина Зеленски ја објави својата подготвеност да разговара за неутралниот статус на Украина. Првично, рускиот претседател Владимир Путин рече дека целта на операцијата е да им помогне на ЛПР и ДПР, меѓу другото и преку демилитаризација и денацификација на Украина. И ова, всушност, е составен дел на неутралниот статус“, рече Песков, пренесе руската новинска агенција Интерфакс.

„Во овој контекст, како одговор на предлогот на Зеленски, Владимир Путин е спремен да испрати руска делегација во Минск на ниво на претставници на Министерството за одбрана, Министерството за надворешни работи и претседателската администрација за преговори со украинската делегација“, изјави претседателскиот прес-секретар.

Претходно денеска Зеленски го повика Путин да седнат на преговарачка маса за да се прекинат непријателствата во Украина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе