Путин: Сиромаштијата е најголемиот непријател на нацијата

Рускиот претседател Владимир Путин го повика новиот парламент да се бори против сиромаштијата, која ја нарече „најголемиот непријател" на нацијата.

Фото: ЕПА

Путин ги повика петте парламентарни групи во Думата да соработуваат за донесување на нови закони што ќе го стимулираат економскиот раст, а владата да им даде поголема социјална поддршка на загрозените.

Русите во просек заработуваат по неколку стотици долари.

Новите 450 пратеници се состанаа за првпат по изборите пред три недели, кои опозицијата ги прогласи за наместени.

Половина од пратениците во Думата за првпат се во тоа тело.

Валентина Терешкова, која стана првата жена во вселената во 1963 година, на почетокот на седницата зборуваше за Думата, која ја сочинуваат само 16,7 проценти од пратениците. Терешкова, која денес има 84 години, го пофали Путин како гарант за стабилноста.

Меѓу новите пратеници има спортисти, познати личности и бизнисмени. Во парламентот беа избрани голем број славни личности, но тие не ги прифатија своите мандати, туку ги предадоа на други кандидати.

Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров и министерот за одбрана Сергеј Шојгу исто така ги предадоа мандатите. Приближно една петтина од пратениците во Думата не биле директно избрани, пренесува рускиот опозициски медиум Медуза.

Пет партии влегоа во парламентот, од кои сите се сметаат за лојални на Путин.

Тоа се Единствена Русија, сојузник на рускиот лидер која освои 49,8 проценти од гласовите, комунисти, Либералната партија на Русија на крајно десничарскиот Владимир Жириновски, Праведна Русија и за прв пат партијата Нови луѓе, предводена од сопственик на козметичка компанија, што критичарите го гледаат како обид на Путин да создаде лажна опозиција.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе