За да спречат враќање на терористите

Путин: Руските бродови со крстосувачки ракети остануваат во Средоземното Море (ВИДЕО)

Рускиот преседател Владимир Путин изјави дека руските воени бродови со крстосувачки проектили „калибр“ ќе останат во постојана готовност во Средоземното Море за да спречат, како што кажа, повторно јакнење на терористичката закана.

Руските воени бродови во Медитеранот покажуваат колку Русија го зголеми своето воено присуство на Блискиот Исток откако во 2015 интервенираше во Сирија менувајќи го текот на војната во корист на својот сојузник сирискиот претседател Башар Ал Асад, пишува Раша тудеј.

Русија претходно милитантите ги гаѓаше со крстосувачки ракети „калибр“ од фрегати и подморници во Средоземното Море за да помогне во офанизивите на сириската војска.

Путин истакна дека само воените бродови вооружени со такви ракети ќе бидат во постојана готовност, но не и подморници.

Најавувајќи го ангажманот на руската морнарица во обраќањето до врховната команда на руската војска на средба во Сочи, Путин кажа дека тоа е потребно за „спречување на повторно јакнење на терористичката закана во Сирија“.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе