Путин: Руската флота е способна да открие и да уништи секаква мета (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин денес на големата поморска парада во Санкт Петербург кажа дека руската флота е способна да открие и да уништи „каква било мета“.

EPA-EFE

Во Санкт Петербург се одржа главната парада во чест на 325-годишнината од формирањето на руската флота.

„Денес, руската флота располага со сè што треба за непогрешливо да ја одбрани татковината и нашите национални интереси. Способни сме да откриеме која било непријателска мета под вода, на површината или во воздухот и да ѝ нанесеме, ако треба, смртоносен удар“, кажа Путин во говорот.

Според него, Русија го зазема своето место меѓу „главните поморски сили во светот“ развивајќи „поморско воздухопловство со краток и долг дострел, крајбрежни одбранбени системи и хиперсонично прецизно вооружување од новата генерација без конкуренција во светот кое продолжува успешно да се доработува и подобрува“.

На парадата учествуваа 54 брода, 48 авиони и над 4.000 војници.

На Нева, покрај другите бродови, беше прикажана најновата фрегата од проектот 22350 Адмирал Касатонов. На крајот на тој дел од парадата ловци Су-25 го обоија небото во боите на руското знаме. Парада се одржа и во Владивосток каде што се наоѓа Тихоокеанската флота, а празникот на руската морнарица го одбележаа и Северната, Црноморската, Балтичката и Касписката флота, како и руските поморски сили во Тартус во Сирија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе