Путин: Русија внимателно следи каде САД ќе распоредат нови ракети

Москва го следи потенцијалното распоредување на американски ракети со краток и среден дострел во различни делови на светот, изјави Владимир Путин пред војската, пренесе РТ.

САД оваа година ефикасно го растурија Договорот за нуклеарни сили за среден дострел (ИНФ) од 1987 година, рече Путин на годишниот собир на одборот на Министерството за одбрана. Со ИНФ договорот се забрануваа копнени балистички ракети, крстаречки ракети и ракетни фрлачи со опсег над 5.500 км.

„Затоа, мора да го следиме евентуалното распоредување на американски ракети од оваа класа во разни делови на светот, пред сè во Европа и Азија-Пацифик“, рече Путин.

Додека внимаваме на овие случувања, Москва истовремено треба да „анализира потенцијални воени закани и да утврди мерки за употреба и понатамошно унапредување на вооружените сили“.

Пентагон ги засилува своите можности за напад по повлекувањето од ИНФ договорот, рече министерот за одбрана Сергеј Шојгу на истиот настан. Американската армија наскоро ќе може да полета нуклеарно вооружени бомбардери за само 24 часа, намалувајќи го претходно потребното време за подготовка од десет дена.

Покрај тоа, балтичките земји сведочеа на изградбата на американски радари за рано предупредување, способни да го скенираат рускиот воздушен простор на 450 км, рече министерот. Во меѓувреме, НАТО одржува „до четириесет експлицитно анти-руски вежби од големи размери“.

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе