Путин: Русија не ја почна војната во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин денес на состанокот на рускиот Совет за човекови права истакна дека Русија не ја почна војната во Украина. Кажа дека војната почнала со државниот удар во 2014 година, по што Русија го анектираше Крим.

EPA-EFE

Истакна дека „Русија немаше шанси да ја смири ситуацијата во Украина“. Додаде и дека Полска, која граничи со Украина, сака да земе делови од украинската територија.

Потоа се осврна и на стравовите околу нуклеарното оружје, истакнувајќи дека „заканата од нуклеарна војна расте“. „Русија размислува за користење на нуклеарно оружје само како одговор на напад. Русија нема тактички нуклеарни оружја во други земји, за разлика од Соединетите Американски Држави“, кажа рускиот претседател.

„Не зборуваме ние за користење нуклеарно оружје. Русија не е полудена. Ги имаме најнапредните оружја, но не сакаме со нив да мавтаме наоколу“, заклучи Путин.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе