На средбата со Лукашенко

Путин: Постигнат е одреден напредок во преговорите, ми велат преговарачите

Според рускиот претседател Владимир Путин, има „позитивен“ развој во тековните преговори меѓу руските и украинските претставници.

Фото: ЕПА

„Таму има одредени позитивни промени, како што ме информираа преговарачите од нашата страна“, му рекол Путин на својот сојузник белорускиот лидер Александар Лукашенко на состанокот во Москва.

Фото: ЕПА

Досега имаше три круга преговори меѓу преговарачките тимови на двете страни на границата Украина-Белорусија - а во четвртокот министрите за надворешни работи на Украина и Русија се состанаа на разговори во Турција.

Сепак, засега нема конкретни резултати од разговорите.

Путин се осврнал и на прашањето за санкциите против Русија, сугерирајќи дека тие би можеле да имаат позитивен ефект врз земјата.

„Ова се моменти на можност да се придвижиме кон зајакнување на нашиот економски и технолошки суверенитет“, рече тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе